Genel Cerrahi

Genel cerrahi, çeşitli cerrahi prosedürlerle iç organları, yumuşak dokuları ve diğer vücut yapılarını tedavi eden bir tıp branşıdır. Kurumumuzda genel cerrahinin ilgilendiği bazı rahatsızlıklar ve uyguladığı tedaviler:

 1. Apandisit: Apandisin iltihaplanması durumunda apandektomi (apandisin çıkarılması) gerçekleştirilir.


 2. Safra Kesesi Hastalıkları: Safra kesesi taşları veya iltihabı durumlarında kolesistektomi (safra kesesinin çıkarılması) yapılır.


 3. Inguinal Herni: Karın içindeki organların kas duvarındaki zayıf noktalardan çıkması durumunda onarım ameliyatları gerçekleştirilir.


 4. Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD): Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması durumunda nissen fundoplikasyon gibi cerrahi yöntemler uygulanabilir.

 5. Meme Kanseri: Meme kanseri tanısı alan hastalara mastektomi (meme çıkarılması) veya lumpektomi (kanserli doku çıkarılması) gibi cerrahi müdahaleler yapılır.

 6. Kalın Bağırsak Hastalıkları: Kalın bağırsak kanseri, divertikülit (divertikülozisin iltihabı), ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi durumlar için cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir.

 7. Tiroid Hastalıkları: Guatr, tiroid nodülleri veya tiroid kanseri durumlarında tiroid bezinin kısmi veya tamamının çıkarılması ameliyatları yapılabilir.

 8. Pankreas Hastalıkları: Pankreas kanseri, pankreatit (pankreas iltihabı) gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilir.

 9. Dalak Hastalıkları: Dalak rüptürü, dalak kisti veya dalak kanseri durumlarında splenektomi (dalak çıkarılması) gerçekleştirilebilir.

 10. Rektal ve Anorektal Hastalıklar: Hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi rektal ve anorektal rahatsızlıkların tedavisi için cerrahi müdahaleler yapılabilir.

 11. Varis Tedavisi: Cerrahi müdahalelerle venöz yetmezlik ve varislerin tedavisi gerçekleştirilebilir.

 12. Kist ve Tümörlerin Çıkarılması: Vücutta çeşitli yerlerde oluşan kistler veya tümörlerin çıkarılması amacıyla cerrahi müdahaleler yapılabilir.

 13. Karın Duvarı Hernileri: İnguinal herni, femoral herni, ventral herni gibi durumlar için onarımlar gerçekleştirilebilir.


Scroll to Top
Scroll to Top